Kalendář aktivit

«    srpen 2020    »
PÚSČPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Vyšetření CT, počítačová tomografie

CT (počítačová tomografie) je vyšetření, které využívá rentgenova záření (paprsků X) k vytvoření obrazů lidského těla. CT obrazy mají velkou výhodu nad prostými snímky v zobrazení a vzájemném rozlišení měkkých tkání (např. játra a ledviny).

Pro pacienty v těžkém stavu, je to významná šance, jak získat rychle a kvalitně velké množství informací, které mohou ve svém důsledku vést k zásadnímu ovlivnění léčby. Submilimetrové řezy jsou předpokladem pro dokonalé trojrozměrné zpracování získaných dat, které je nezbytnou součástí hodnocení základního vyšetření umožňující získání prostorové představy orgánů a souvislosti patologických procesů.

Počítačová tomografie kombinuje klasické rentgenové vyšetření s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se tedy jednoduše neexponuje na rentgenový film (jako u obyčejného RTG vyšetření), ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů.

CT vyšetření
je vhodné ke stanovení Vaší diagnózy například při úrazech hlavy (mozku), hrudníku a břicha nebo jiných orgánů. CT může vyloučit nebo potvrdit zánětlivé procesy, které jinak lékař nezjistí. Důležitou úlohu má samozřejmě v diagnostice nádorových onemocnění. Dále pak při vyšetření po mozkových infarktech (mrtvice) a krvácení, vyšetření cév (angiografie), vyšetření páteře, výhřezů plotének, odběr tkání na další histologické vyšetření naváděných pod CT.

CT vyšetření neboli počítačová (komputerová) tomografie je nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla.
CT vidí dovnitř vašeho těla, do oblastí, která nejsme schopni zhodnotit podle obyčejného snímku. CT stanovuje diagnosu dříve a přesněji, což umožňuje lékaři zahájit včas léčbu a zkrátit tak dobu onemocnění.