Kalendář aktivit

«    srpen 2020    »
PÚSČPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Revmatologie, revmatologická poradna

Naše revmatologická poradna poskytuje komplexní péči pacientům s onemocněním pohybového aparátu. Dispenzarizujeme pacienty s revmatoidní artritidou a dalšími zánětlivými kloubními chorobami. Komplexní péči poskytujeme i pacientům s osteoartritickým postižením nosných kloubů dolních končetin i drobných kloubů rukou a pacientům s bolestivým omezením hybnosti ramenního kloubu.

Revmatologie jako obor zaznamenává rychlý rozvoj, současně, vzhledem k demografickému vývoji, stoupá počet pacientů s revmatickým onemocněním.  Hlavní oblasti pokroku spočívají zejména v poznání etiopatogeneze i pochopení různých genetických souvislostí, tj. směřování ke genetické léčbě. Rozvoji napomáhá i vývoj diagnostiky (detekce různých autoprotilátek a rozvoj zobrazovacích metod). Jedná se např. o cíleně působící terapie u revmatoidní artritidy a rozvoj její biologické léčby, lepší detekce a dostupnost léčby osteoporózy a rozvoj revmatochirurgie.

V rámci naší revmatologické poradny funguje i poradna pro Lymskou boreliózu a reaktivní artritidu, včetně infúzní terapie USG revmatologických chorob.
Kloubní ultrasonografická diagnostika představuje ekonomicky dostupnou a snadno reprodukovatelnou metodiku, jejíž senzitivita je výrazně vyšší než senzitivita fyzikálního vyšetření. Metoda je vhodná zejména k detekci časné nebo subklinické artritidy. Včasná léčba artritidy výrazně zlepšuje prognózu nemocných, a proto je zejména ultrasonografická diagnostika nutnou součástí základního revmatologického vyšetření. Tato metoda umožní stanovení diagnózy ve fázi, kdy je rentgenové vyšetření ještě negativní. Na rozdíl od jiných vyšetřovacích metodik je tato metoda finančně nenáročná a umožňuje vyšetření více kloubů v jednom sezení a současně umožní stranové srovnání při lepší diagnostice.