Kalendář aktivit

«    srpen 2020    »
PÚSČPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Kardiologie - Kardiovaskulární prevence

Onemocnění srdce a především ischemická choroba srdeční představují v České republice hlavní příčinu úmrtí. Ročně umírá na ischemickou chorobu srdeční přibližně 30 000 osob, z toho přes 20 % mladších 65 let. Ischemická choroba srdeční je způsobena procesem ukládání cholesterolu, vápníku a dalších látek na vnitřní stěnu věnčitých tepen srdce. Takto zúžená tepna zabraňuje normálnímu průtoku krve a dochází k poruše výživy a prokysličování srdečního svalu. Tento stav je v některých případech doprovázen tzv. angiózní bolestí - stenokardií - bolestí pod hrudní kostí. Při úplném uzavření koronární cévy dochází k akutnímu infarktu myokardu, a pokud není zahájena včasná léčba, dochází k zástavě srdce.

Součástí kardiologie jsou ambulance zaměřené na poruchy srdečního rytmu, ischemické choroby srdeční, srdeční vady a kontroly kardiostimulátorů.
Díky špičkovému přístrojovému vybavení a největší sítí Holterovské monitorace v ambulantní praxi zajišťujeme komplexní ambulantní péči, včetně terapie u námi dispenzarizovaných pacientů.
Poskytujeme komplexní péči v prevenci a léčbě modifikovatelných rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob (hypertenze, dyslipidémie poruch glycidového metabolismu – diabetes, vyšší lačná glykémie, obezita, kouření).
V rámci kardiologického vyšetření Vám nabízíme klasické vyšetření kardiologem, provedení EKG, 24 hodinové monitorování EKG v ambulantních i nemocničních podmínkách, 24 hodinové monitorování krevního tlaku, ultrazvuk srdce (echokardiografii) a zátěžové vyšetření srdce na bicyklovém ergometru. Soubor těchto metod nám umožňuje diagnostikovat problémy s vysokým krevním tlakem, poruchami srdečního rytmu, poruchy krevního zásobení srdce, degenerativní změny srdečních chlopní a s nimi spjaté srdeční vady. V indikovaných případech Vám zabezpečíme dovyšetření specializovanými metodami (zátěžovou scintigrafie myokardu, koronarografické vyšetření, elektrofyziologické vyšetření apod.)

Vyšetření je určené především následujícím skupinám:

 • klienti se zvýšením rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění (v rodinné anamnéze cévní mozková příhoda či srdeční infarkt u rodičů ve věku do 50 let, zjištěná cukrovka, vysoký tlak, obezita, kouření, porucha metabolismu tuků u nich samotných)
 • klienti mladšího věku – aktivní sportovci s výraznou fyzickou zátěží v rámci svých sportovních aktivit, s cílem včas podchytit případné kardiovaskulární onemocnění a předejít riziku akutního srdečního selhání při zátěži
 • klienti, kteří se chtějí věnovat aktivitám, při kterých by mohlo při jakékoliv poruše kardiovaskulárního systému dojít k závažným život ohrožujícím komplikacím (potápění, vysokohorská turistika…)
Vyšetřovací metody zachycují případné patologie kardiovaskulárního systému a umožňují včasnou terapeutickou intervenci při počínajících či rozvinutých fázích onemocnění.

Toto vyšetření nestanovuje anaerobní práh a není určené sportovcům pro ladění optimálního tréninkového a zátěžového režimu!

Vyšetření obvykle provádíme ve 2 návštěvách – v rámci první (cca 10-15 minut) provádíme krevní odběry (nalačno) a při druhé návštěvě (cca 60 minut) všechna ostatní dílčí vyšetření, kompletaci a předání zprávy a příp. doporučení z celého vyšetření.

Vyšetření zahrnuje:

 • krevní odběry
 1. funkce jater
 2. funkce ledvin
 3. cholesterol a další tuky
 4. glykemie (krevní cukr)
 5. krevní obraz
 6. sedimentaci krve
 • vyšetření moči vč. mikroalbuminurie
 • klidové a zátěžové EKG (ergometrie)
 • ultrazvukové vyšetření velkých tepen (a. carotis) a ECHO srdce
 • stanovení kardiovaskulárního rizika
 • kalciové skóre – Coronary Artery Calcium Score – CACS.

Neinvazivní, screeningová metoda - vyšetření ICHS, ukáže nám možné riziko ICHS (Ischemická choroba srdeční).

Vhodné u diabetiků, sportovců, tam kde selhávají další vyšetřovací metody např. ergometrie především u žen (falešně pozitivní výsledky).

Provádí se na pracovišti CT, zanedbatelná dávka záření, bez přípravy, bez aplikace katétrů, bez aplikace kontrastní látky, nezatěžující vyšetření pro pacienta.